خانه / اخبار / نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است
مریم میرزا خانی

نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

 نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

سی . بی . اس . نیوز آمریکا روز شنبه با پخش گزارشی درباره درگذشت مریم میرزاخانی ، گفت که ‏نام این نابغه ریاضی ایرانی مایه شرمساری فرمان منع سفر ترامپ علیه شهروندان ایرانی و پنج کشور دیگر است .‏

این شبکه تلویزیون آمریکایی با اشاره به دستاوردهای علمی مریم میرزاخانی اعلام کرد : میرزاخانی پس از مهاجرت ‏به آمریکا در سال ۱۹۹۹ ، دکترای خود را در هاروارد به اتمام رساند . بعدا وی در پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول ‏شد . وی نخستین زنی بود که جایزه مدال فیلدز در ریاضیات را برنده شده بود .

سی . بی . اس . نیوز تصریح کرد : نام وی همیشه مثالی از شرمساری فرمان منع سفر رئیس جمهور ترامپ بوده است .‏
اشاره این شبکه تلویزیونی آمریکا به فرمان تبعیض آمیز ترامپ برای اعمال محدودیت در صدور روادید برای اتباع شش کشور عمدتا مسلمان است .‏

این فرمان به مدت ۹۰ روز مانع صدور روادید برای اتباع کشورهای ایران ، لیبی ، سومالی ، سودان ، سوریه و یمن و به مدت ۱۲۰ ‏روز مانع پذیرش هرگونه پناهجو خواهد شد .‏
مریم میرزاخانی ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد ، متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در شهر تهران بود .

افتخارات مریم میرزا خانی

وی در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ‏ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد که در المپیاد ۱۹۹۵ کانادا علاوه بر کسب مدال طلا ، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش ‏آموزان جهان شد . وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران ، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ‏ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد ‎.

میرزاخانی پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت . وی در سال ۱۹۹۹میلادی زمانی که ‏در دانشگاه ‘ پرینستون ‘ به تحقیق و تدریس اشتغال داشت ، موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند ‎.

ریاضی دانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند ‏و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه ‘پرینستون’ نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی ‏دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت ‎.

وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر « دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها » برنده مدال فیلدز شد که ‏بالاترین جایزه در ریاضیات است . وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است ‎.

میرزا خانی به دلیل بیماری سرطان سینه در یکی از بیمارستان های آمریکا بستری بود‎ ( منبع ایرنا )

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

چتری که نمی خواهد به دست بگیرید

چتری که نمی خواهد به دست بگیرید

چتری که نمی خواهد به دست بگیرید بارش باران های بهاری و دردسر های حمل چتر ، طراحان پوشاک های چینی را به فکر انداخت تا راهکاری برای حل این مشکل بیابند . آن ها با مطرح کردن اسم لباسی به نام " بارانی پوشیده شده " چالشی به راه انداختند و طراحان زیادی دست به کار شدند تا این مشکل مردم را حل کنند . داشتن دید وسیع ، ارزان بودن ، طراحی ساده ، ساخته شده از پلاستیک تخریب پذیر ، پوشاندن کامل سر و گردن و آزاد گذاشتن دست ها برای انجام کارهای دیگر از مزیت های این چتر است که پیش بینی می شود به زودی جایگزین چتر های سنتی در چینو حتی دیگر کشور های دنیا شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *