خانه / سلامت و خانواده / تازه های علمی / علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟
علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟  همه ما می دانیم که رنگ ها تا چه اندازه  در زیبایی شناسی آثار هنری مهم هستند ؛ اما درباره ی روانشناسی رنگ ها و تأثیرشان در زندگی مان چقدر می دانیم ؟ امروزه اطلاع از خاصیت و اهمیت رنگ ها نسبت به گذشته بیشتر شده است ، رنگ ها آگاهانه تر و هدفمندتر در چیدمان خانه ها و مبلمان شهری و حتی پوشش های فردی به کار برده می شوند ؛ اما رنگارنگ بودن قرص ها و کپسول ها به چه دلیل است ؟ آیا تأثیرات روانشناختی رنگ ها باعث رنگارنگ بودن داروها شده است ؟ بهداشت نیوز می نویسد : رنگ داروها تأثیر روانی دارد و روی قضاوت بیماران ، فروش و خاصیت درمانی آن ها موثر است . تحقیقات نشان داده است که رنگ ها  تأثیر عمیقی روی احساسات و عواطف انسان ها دارد ، برای همین است که شرکت های داروسازی برای هر دارویی رنگ خاصی در نظر می گیرند البته بعضی از این رنگ ها در فرهنگ های مختلف متفاوت است . تصور کنید پوستتان سوخته و می خواهید ان را با پماد درمان کنید .  بدون شک رنگ پماد را سفید تصور می کنید ؛ اما اگر رنگ آم قرمز باشد چه ؟ آیا به پماد قرمز رنگ می توانید اعتماد کنید ؟ رنگ ها بدون آنکه نسبت به تأثیراشان اگاه باشیم ف اثر خود را می گذارند .

برای همین است که قرص های خواب آبی رنگ هستند ، قرص های ضد افسردگی را زرد می سازند و رنگ پماد های سوختگی و لوسیون بچه ها سفید رنگ است . رنگ سبز کاهش دهنده اضطراب است و رنگ سفید درد را تسکین می دهد . بدون شک استفاده از پماد قرمز رنگ روی جای سوختگی کمی مشمئز کننده است .

رنگ داروها در فرهنگ ایتالیا

هرچه رنگ داروها پررنگ تر و تندتر باشد ، تأثیر آن ها بیشتر است ، برای مثال زرد پررنگ تأثیر بیشتری نسبت به قرص های زرد کمرنگ دارد . البته همان طور که گفتیم یکسری استثنا در قانون رنگ داروها وجود دارد . رنگ داروها در کشور های مختلف به دلیل تفاوت فرهنگی متفاوت است ، برای مثال در کشور ایتالیا ، آرام بخش های آبی رنگ روی مردها تأثیر گذار تر است . دلیلش بر اساس یافته های محققان ، تیم فوتبال ملی ایتالیاست که لباس های آبی به تن دارند .  پس برای مردان ایتالیایی رنگ آبی برابر است با شور و هیجان . در کشورهای آفریقایی ، رنگ زرد نشان دهنده شادی نیست و در داروهای ضد افسرگی به کار برده نمی شود .

رنگ داروها در فرهنگ آفریقا

رنگ زرد به دلیل شیوع مالاریا در این کشور ها ، یادآور رنگ زرد چشم بیماران مبتلا به بیماری است . رنگ داروها علاوه بر تأثیر روانی ، در تشخیص و شناخت داروها نیز موثر است و باعث می شود بیمار با شناخت داروها در مصرف آن ها زیاده روی یا اشتباه نکند ، به ویژه  برای بیماران کهنسال که مشکل ضعف دید دارند .

به دلیل تأثیرات گفته شده ، شرکت های داروسازی به طور معمول رنگ داروها را ثابت نگه می دارند ، چون ممکن است با تغییر در شکل و رنگ داروها بیماران دیگر به آن ها اعتماد نکنند و مصرف دارو را متوقف کنند .

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

تداخل دارویی | جدی و خطرناک

تداخل دارویی | جدی و خطرناک : بی شک تولید داروهای مختلف را باید یکی از مهمترین پیشرفت های پزشکی دانست که طی دهه های اخیر توانسته است نقش مهمی در بهبود بیماری ها و افزایش امید به زندگی داشته باشد اما یکی از مشکلات این حوزه " تداخلات دارویی " است . تداخل دارویی ، تغییر مکانیسم یک دارو در پی همزمانی با مکانیسم داروی دیگر است که معمولا چندان مورد توجه نیست و حتی بسیاری از افراد جامعه نیز آگاهی چندانی از آن ندارند . هر سال چندین هزار مرگ و میر ناشی از تداخلات دارویی در گوشه و کنار جهان اتفاق می افتد اما همچنان مصرف همزمان چندین دارو بدون هیچ توصیه خاصی ادامه دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *